דף הבית / חדשות תעשייה וטכנולוגיה / 7 המגמות המובילות שיעצבו את עולם הרפואה בשנת 2023

7 המגמות המובילות שיעצבו את עולם הרפואה בשנת 2023

אינדקס חברות וספקים

7 המגמות המובילות שיעצבו את עולם הרפואה בשנת 2023

 

 

פרסום

המהפכות הטכנולוגיות והמגמות הרפואיות שצפויות לשפר את הבריאות של כולנו עוד השנה

שנת 2023 נפתחה במגמה מעורבת. מחד, האצה בהיקף השימושים בטכנולוגיות החדשות, גם בקרב קהלים חדשים, אימוץ חידושים ופיתוחים שכבר "התבשלו" לצד הבטחות מדעיות בשלבי מחקר מתקדמים, מאידך, לא מעט אי וודאיות – משבר אקלים, חשש לפנדמיה נוספת, משבר כלכלי באופק, אי יציבות פוליטית וחברתית – מה שבטוח הקרקע אינה איתנה, תנאי המשחק השתנו ועולם הרפואה כפי שהכרנו אותו לפני שנים אחדות כבר שינה את פניו. לכבוד השנה החדשה, אספנו עבורכם שבע מגמות מובילות שצפויות לעצב מחדש את פני הרפואה בשנה הקרובה:

1. בינה מלאכותית ברפואה (AI-Artificial Intelligence)

מגוון טכנולוגיות מבוססות AI ולמידת מכונה (ML –Machine Learning) החל מראייה ממוחשבת (Computer vision), המאפשרת עיבוד אוטומטי של תמונות וסרטוני וידאו, דרך עיבוד שפה טבעית (NLP-Natural Language Processing), המאפשרת ניתוח שפה אנושית, וכלה באלגוריתמים הלומדים את ציבור המשתמשים ומתפתחים בהתאם למידע שמוזן אליהם, כבר הוטמעו במגוון שירותים קליניים. מספר דוגמאות הן: שימוש ב-AI לפענוח של קבצי דימות כדוגמת: ממוגרפיה, CTMRI, ככלי מסייע לרופאים לאבחן ממצאים לא תקינים; שימוש בעיבוד שפתי לתיעוד מפגשים קליניים ברשומה הרפואית הממוחשבת; מתן הסבר למטופלים על טיפול תרופתי או הטמעה ב- chatbots חכמים, אשר נועדו לתת מענה לאבחון וטיפול במחלות מגוונות כתחליף לצוות הרפואי והסיעודי בביצוע טריאג' קליני דיגיטלי, לאבחון תסמינים רפואיים והפניית המטופלים לטיפול רפואי ייעודי וממוקד. הבינה המלאכותית מאפשרת לנו גם חיזוי תוצאות קליניות, כדוגמת: תופעות לוואי בעת פיתוח תרופות וטיפולים חדשים, התראות על החמרה צפויה במצב של מטופלים ביחידות לטיפול נמרץ, בהתבסס על ניתוח רציף של מדדים רפואיים ותנועות מטופלים ואפילו לסייע בהשגת יעדי התנהגות בריאותית כדוגמת: שתיית יותר מים, ביצוע יותר פעילות גופנית או ניתוח הרגלי עישון. הפריצה ההיסטרית של "Open AI" והשימוש המסחרר של ChatGPT בכל תחום, גם בבריאות, ממשיך את תאוצת ה-AI בעולם הבריאות.

 

2. הנגשת שירותי רפואה בכל מקום ובכל זמן

אין ספק כי פנדמיית הקורונה היתה זרז לשבירת המוסכמה ששירותי בריאות צריכים להינתן בתוך מוסד רפואי. החל מבדיקות אבחון עצמי, כגון: בדיקת קורונה, בדיקת שתן ביתית או בדיקה גנטית שמבצעים בבית, דרך שימוש במכשור לביש (wearbles) לניטור הרגלי התנהגות ונטילת תרופות, וכלה במכשור ביתי לניטור מדדים רפואיים, באמצעות סנסורים ומכשור רפואי ביתי ביניהם: קצב נשימות, קצב לב, דופק, סטורציה, שינויים בלחץ דם, רמת גלוקוז, משקל, איכות שינה, סוכר רציף. במקביל, נבנתה קשת רחבה של שירותים רפואיים מחוץ לכתלי בית-החולים הן במסגרת רפואה מייעצת מרחוק, קרי: ביצוע מפגשים קליניים במגוון תחומי רפואה ובריאות ללא ביקור פיזי והן במסגרת שירותים הניתנים בבית של המטופלים. אסותא עד הבית, הינה דוגמא טובה למגמה זו, בהיותה מציעה ביקורי רופאים מומחים, ייעוץ גריאטרי, טיפולי פיזיותרפיה וטיפול סיעודי בפצעי ניתוח, חבישות, הוצאת תפרים, טיפול בנקזים, הכנסה והוצאת קטטר וזונדה וטיפול תרופתי לוריד לצד ביצוע בדיקות דם, אולטרסאונד , צילומי רנטגן ובדיקות שינה בסביבה הביתית. 

3. הכל אישי – רפואה מותאמת אישית

עולם המיפוי המולקולרי של התהליכים הפיזיולוגיים התקינים והפתו-פיזיולוגיים פתח לנו צוהר לאפשרות של התאמת הטיפול לתבנית המולקולרית האישית, רפואה מותאמת אישית. המיפוי המולקולרי, ה-OMICS מורכב מרבדים שונים החל מה-metagenomics, ה-Genomics, ה-Transcriptomics, ה-Proteomics וה-Metabolomics – כל אלו מייצגים את הרבדים המולקולריים מהגנום עד ליצירה של כל החלבונים והמטבוליטים. ההפרעה הגורמת למחלה איננה אחידה, היא מגוונת וניתנת לאפיון ייחודי ובעצם מפצלת את המחלות לסוגים וגוונים שונים. התבניות השונות מחייבות גם התייחסות טיפולית שונה, מותאמת אישית. לא עוד מחלה אחת, מסוג אחד ותרופה אחת; סוגים מגוונים, מנגנונים יחודיים, טיפול יחודי ומותאם אישי.ההתקדמות המאפשרת מיפוי מולקולרי, ריצוף גנומי, מיפוי חומצות גרעין, מטבוליטים וחלבונים בנוזלי הגוף וברקמות, במהירות, בהיקפים גדולים, תוך דיוק רב ובעלות כספית קטנה מהווה קטליזטור מסחרר לרפואה המותאמת האישית, תוך פיצוח מנגנונים שונים של פתו-פיזיולוגיה והתאמת התיקונים הנדרשים, לרבות התערבויות של עריכה גנטית, מותאמת אישית. "ההתאמה האישית" מגיעה גם להמלצות תזונה, תוספי מזון וצריכת תרופות בהתאם לאבחון של מרכיבי החיידקים במעיים של מטופלים (המיקרוביום האנושי), בבחינת אמור לי מי חיידקך, ואומר לך מה התזונה המיטבית שלך, ומה הטיפול התרופתי המתאים לך במחלה מסוימת – הכל אישי.

 

4. המציאות עולה על כל דמיון –  מציאות מדומה Virtual Reality, מציאות רבודה Augmented Reality, מציאות מורחבת Extended Reality

המציאות כפי שמכירים אותה בעולם הבריאות הולכת ומשתנה. הטכנולוגיה המוכרת מכולן, מציאות מדומה (VR), המהווה סימולציה של הסביבה באמצעות, מחשב, קונסולה ייעודית או מכשיר נייד כבר חיה ובועטת בעולם הטיפולי. העדויות המחקריות מראות כי האשליה הממוחשבת מאפשרת להתמודד טוב יותר עם פחדים ופוביות, מפחיתה כאב לפני או בזמן טיפול רפואי, מסייעת להתמודד עם הפרעות פוסט טראומה, לשחזר אירועים קשים ואף מעלה מצמצמת תסמיני חרדה ודיכאון. למציאות המדומה יש תפקיד מפתח בהכשרה של צוותים רפואיים וקליניים ושיפור בטיחות הטיפול, בהתבסס על ביצוע סימולציות קליניות מורכבות אשר מסייעות לפיתוח המיומנות הכירורגית והאבחנתית, עוד בטרם מגיעים למיטת החולה. בשנת 2022, חולי הדיאליזה שלנו התנסו במציאות מדומה בזמן קבלת טיפול דיאליזה והתגובות היו נלהבות. מציאות רבודה (AR) היא שכבת מידע ויזואלי או קולי שלא נקלט באמצעות החושים, המתווספת על העולם הפיזי באמצעות עזרים אופטיים המוצגים ברבדים נוספים אך מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי. טכנולוגיה זו יוצרת שימושים רבים ברפואה החל מאפליקציות רפואיות בזמן ניתוח, דרך דימות של רקמות, אבחון המראה הקליני של אדם, איבר או רקמה וכלה בסימולציות של מצבים רפואיים מורכבים. המציאות המורחבת ((XR היא כבר טכנולוגיה מתקדמת יותר, המהווה ערבוב בין המציאות לעולם הדיגיטלי והאינטרנטי תוך דימוי אינטראקטיבי של כל החושים ברמת רגישות ודיוק גבוהים ביותר- החיבור המושלם בין האדם למכונה. טכנולוגיה זו מאפשרת בראש ובראשונה את היכולת לדמיין אנטומיה בתלת-ממד (3D) בין אם למטרות לימוד והכשרת צוותים ובין אם כחלק מתכנון וביצוע טוב יותר של התערבות כירורגית,  פולשנית או אבחנתית. הטכנולוגיה גם מאפשרת לתאר באופן מוחשי ומדויק ולהנגיש מרחוק מקרים רפואיים לרופאים מומחים, מבלי שהם יהיו נוכחים בעמדת הטיפול עצמה.

 

5. הדפסה תלת-ממדית ורפואה רגנרטיבית

ההתקדמות המואצת בתעשיית ההדפסה התלת ממדית והשימוש בחומרים מגוונים כבר באה לידי ביטוי בתחום הרפואה. דוגמאות שכבר קורמות עור וגידים בשטח הן: יצירת משתלים מותאמים אישית, טיפולים חדשניים לצמיחת שיער, הדפסה של רקמות חיבור (עצם וסחוס), מסתמי לב, אוזן אנושית או רקמות עצבים ושריר, לצד הדמיות תלת ממדיות לטובת טיפולים מורכבים והכשרת צוותים. במקביל, מהפכת הרפואה הרגנרטיבית, המתמקדת בריפוי מומים מולדים או נרכשים באמצעות יצירה של איברים או רקמות חדשים, כדוגמת: טכנולוגיית ה-  IPSC (Induced Pluripotent Stem Cells) מקדמת את המחקר היישומי, המאפשר לעולם הרפואה להתקדם צעד נוסף בדרך של רגנרציה של רקמות.

 

פרסום

6. 2023 – שנת הרובוט הכירורגי

השנים האחרונות הוו זרז לכניסתם של רובוטים לחדר הניתוח. אם בתחילת הדרך אלו היו מכונות עם יכולות מנואליות בלבד, כיום לרובוטים יש יכולות נוספות כגון: זיהוי ולימוד תמונות, ניווט, חיבור למערכות דימות מתקדמות on line, בינה מלאכותית (AI) ויכולת היזון חוזר לעבודת הכירורג/ית. והנה נולד רובוט מודל 2023, המכונה: RAS  (Robotic Assistant Surgery), אשר כבר עובד שעות נוספות בחדרי הניתוח בארה"ב, ביפן, בצרפת ומדינות נוספות ברחבי העולם. למעשה, יש כבר דורות חדשים של מנתחים שלא יודעים להסתדר בלעדיו, ולא יודעים לבצע פרוצדורות שכיחות כדוגמת: פתיחת בטן או הכנסת צנתר. לא ירחק היום שהרובוט יעשה לנו גם קולונוסקופיה, יכניס עירוי, ייתן לנו חיסון נגד שפעת ואפילו יגיש לנו תרופות במחלקות אשפוז.  

 

7. עולם ה-wellness– פרסונלי, דיגיטלי, וירטואלי

בשנת 2023 מילת המפתח היא איכות חיים, בניגוד לאריכות ימים. אפילו משרד הבריאות הישראלי חישב מסלול מחדש והציב את מקסום שנות חיים בריאות כמטרת על לאומית לשנים הקרובות. כפועל יוצא, כולנו רוצים לשמור על נכסי הבריאות שלנו ולדאוג ל- well-being (שלומות) כאן ועכשיו. להשגת המטרה, נבנו וממשיכות להתפתח אינספור אפליקציות לניהול וניטור בריאות אישית, לרוב עם התממשקות למכשירים לבישים או ציוד מקצועי עם סנסורים ומדדים כמותיים. במקביל, עולם הגנטיקה והביומרקרים ימשיך לנסות לחזות רמת סיכון אישי ותחלואה עתידית. כפועל יוצא, הדרישה ליד מכוונת וייעוץ אישי מקצועי של מומחי בריאות (תזונה, פסיכולוגיה, פיזיולוגיה של המאמץ, גנטיקה, קידום בריאות, שינה, ארגונומיה), לצד מאמני בריאות (health coachers) תמשיך לפרוח ולהתמקצע. דור ה-Y וה-Z יחפשו גם את מרכיב ה-gaming  (משחוק) ואלמנטים של מציאות מדומה ואוייטרים כדי להפוך את המשימה הבריאות למהנה יותר. במקביל, תעשיית המזון לא תקפא על השמרים ותמשיך לפתח פתרונות תזונה המתכתבים עם ערכי בריאות וקיימות, כגון: תחליפי בשר איכותיים, מוקטיילים ומשקאות לא אלכוהולים המדמים חווית שתייה ללא נזקי האלכוהול, מזון המתבסס על אצות, מינרלים עשירים וללא תוספי תזונה או תהליכי עיבוד. גם תעשיית היופי תמשיך לרתום את הידע הרפואי הנצבר על המיקרוביום של העור לפיתוח פתרונות ביוטק למניעת הזדקנות ושמירת הנעורים.

נכתב על ידי:
קארן ברונרM.Sc HPE, מנהלת המחלקה לקידום בריאות, אגף הרפואה, אסותא מרכזים רפואיים
דניאל רבינא, מנהל חדשנות ופיתוח מיזמים, אסותא מרכזים רפואיים

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים