דף הבית / חדשות תעשייה / אושרה תוכנית פינוי בתי הזיקוק בחיפה
בתי הזיקוק בחיפה. צילום: ויקיפדיה

אושרה תוכנית פינוי בתי הזיקוק בחיפה

אינדקס חברות וספקים

תוכנית המתאר הארצית תמ"א 75 – שער המפרץ אושרה להפקדה. בשלב זה התוכנית הנה כללית ולא קובעת יעדי זמן. הוועדה המחוזית חיפה הדגישה כי יש לווסת את מינון המגורים בתוכנית, לצורך שמירת מפרץ חיפה כמוקד תעשייה
המועצה הארצית אישרה להפקדה את תוכנית המתאר הארצית תמ"א 75 – שער המפרץ, לאחר ששמעה את הערות הוועדות המחוזיות. כעת התוכנית תועבר לאישור הממשלה. מדובר בתוכנית חשובה שמקדמת את הפיכת אזור מפרץ חיפה ללב המטרופולין.בין היתר, התוכנית מציעה להוציא את התעשייה המזהמת מאזור המפרץ ולקדם אזורי תעשיה ותעסוקה נקייה, לצד פיתוח עירוני איכותי ושטחים פתוחים. עם זאת, יש להבהיר כי התוכנית כללית מאוד, תלויה בקידומן של תוכניות בת נוספות (אחסון תזקיקים, ניקוז מי נגר), אינה קובעת יעדי זמן, וגם לא נוקבת במספרים מדויקים של יחידות דיור. בנוסף לכך, עדיין לא ברורה המסגרת המוניציפאלית שתתהווה לאחר מימוש התמ"א.

התוכנית מתפרשת על פני כ-36,500 דונם, וממוקמת באזור שבו נמצאים עכשיו מפעלי התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. התוכנית קובעת אזור גדול של שטח חקלאי פתוח בסמיכות לחלק המערבי של כביש 70, מול הישוב רכסים; פארק מטרופוליני מצפון לכביש 75 ולאורך נחל הקישון, מול אתר בית החרושת נשר; אזור פיתוח עירוני, הכולל גם אזור המיועד למגורים מדרום לערים קריית אתא, קריית ביאליק וקריית מוצקין; אזור תעסוקה רגיל ואזור מטרופוליני משולב (תעסוקה, הייטק, תיירות ומסודות ציבור וגם מגורים), שיהווה את לב התוכנית ויחבר את העיר התחתית בחיפה עם נמל הקישון. התוכנית קובעת כי קידום של כל תוכנית באזור ילווה במסמכי בדיקה של זיהומי קרקע, זיהום אוויר, חומרים מסוכנים ומטרדים סביבתיים.

פרסום

בנוסף, התוכנית מדברת על עידוד המעבר לתחבורה ציבורית ועל הקטנת השימוש ברכב פרטי. התוכנית מציינת אפשרות לקביעת מנחת מסוקים שתאפשר שירותי מוניות אוויר יעילים בין המטרופולינים והפריפריה, וקישוריות למרכיבי תחבורה אחרים.

הערות הוועדה המחוזית חיפה, שהוצגו במועצה הארצית, כללו דרישות מפורשות לכך שהתוכניות המפורטות למתחמים חדשים לפיתוח ייקבעו שלביות, הקושרת בין מימושן לבין הפעולות המשלימות הנדרשות בנושאי ניקוז אגן הקישון ומענה לשינויים במשק האנרגיה, שיוציאו את תעשיית הזיקוק מהמפרץ. כמו כן, נדרש שהתוכניות המפורטות למתחמים החדשים יקצו שטחי מגורים וציבור עבור שטחי השלמה/תמיכה בהליכי התחדשות עירונית, בהיקף של לפחות 10%-5% . בוועדה המחוזית חיפה דורשים וויסות ומינון של המגורים בתוך יעוד התעסוקה כדי שלא ידחקו את התעשייה והמלאכה החוצה.

יו"ר איגוד ערים, עו"ד שרית גולן שטיינברג, בירכה על אישור התוכנית והעברתה לאישור הממשלה ומסרה כי המהלך חשוב במיוחד נוכח ניסיונות בז"ן להקים תחנת כוח חדשה ומכלי אכסון תזקיקים, שהקמתם סותרת את מטרות ויעדי תמ"א 75. לדבריה, ככל שהתוכנית תאושר מוקדם יותר, כך תמנע קביעת עובדות בשטח, שיהיה בהן כדי לעכב את יישום התוכנית בעתיד.

יובל אדמון, ראש המינהלת לפיתוח מפרץ חיפה במועצה הלאומית לכלכלה: "תמ"א 75 היא תוכנית שהוכנה ביוזמת המועצה הארצית לפני כשנה וחצי. היזם של התוכנית הוא רמ"י. את תמ"א 75 חילקו ל-3 חלקים: שימושי הקרקע במפרץ חיפה, שמתאר איך יראה מפרץ חיפה החדש; תמ"א 75 א`, המוקדשת לתשתיות אנרגיה כדי שניתן יהיה לסגור את בז"ן; החלק השלישי הוא ניהול מי הנגר באזור – נושא קריטי, כי מפרץ חיפה מנקז אליו נחלים ומועד לפורענות הצפות. כל שלוש התוכניות האלה מתקדמות במקביל ולהערכתי, יאושרו בשנתיים הקרובות. בהחלטת ממשלה 12131, שנת היעד לסגירת ב"זן היא 2029. התכנון המפורט של שימושי הקרקע ייקח בערך 3 שנים".

פרסום

מהמשרד להגנת הסביבה ברכו על הפקדת התוכנית אך הביעו צער על כך שהמועצה החליטה ברגע האחרון להסיר רכיב חדשני ומשמעותי בהוראות התוכנית, שחייב בחינה תכנונית לשילוב מתקנים לייצור אנרגיה מתחדשת במסגרת הליכי התכנון המפורט, וזאת על רקע חשש מייקור הבינוי.

בראיון ל״כלכליסט״, שהתפרסם בדצמבר 2022, אמרה עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה, שהיא ספקנית מאוד בנוגע ליכולת של התוכנית לפתור את בעיית הזיהום: "שלא ישלו אתכם – הקרקעות תישארנה מזוהמות לדורות קדימה, גם לאחר הניקוי המתואר בתוכנית. כל עוד השלטון המרכזי לא חושף את תוכנית תפרוסת משק האנרגיה במדינה בכלל ובמפרץ בפרט, ועל פי הנתונים הידועים לנו היום – התוכנית הזו דנה את תושבי מטרופולין הצפון לעוד עשרות שנים של זיהום סביבתי, חורצת גזר דין של מחלות קשות וסיכונים על תושבי חיפה והסביבה, כמו גם אובדן מוחלט של ערכי הנדל"ן. מוכרים לכם את `נאות הדקלים`, בפועל תקבלו את `נאות הדלקים` ".

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים