דף הבית / חדשות תעשייה וטכנולוגיה / תקן אירופי לטיפול מתקדם בפסולת האלקטרונית – בדרך לישראל

תקן אירופי לטיפול מתקדם בפסולת האלקטרונית – בדרך לישראל

אינדקס חברות וספקים

המשרד להגנת הסביבה פרסם להערות ציבור עבודה להערכת ההשפעה הרגולטורית (RIA) של אימוץ תקן מתקדם לטיפול בפסולת אלקטרונית ותנאים מעודכנים לרישיון עסק למתקני טיפול בפסולת אלקטרונית

 

פרסום

סמנכ"ל שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, אלעד עמיחי: "כדי למנוע מפגעים סביבתיים של זיהום אוויר, קרקע ומקורות מים שמקורם מפסולת אלקטרונית וכדי למקסם את פוטנציאל השבת החומרים, יש להסדיר את הטיפול בפסולת אלקטרונית זו, באופן שניתן לבקר את הסרת המזהמים כגון מתכות רעילות, גזי קירור, שמנים ועוד. לכן, יצאנו במשרד במהלך לבחינת תקן בין-לאומי מתקדם לטיפול בפסולת האלקטרונית והחלת תנאים מתאימים ברישיונות העסק של אתרי הטיפול, המהווים יחד שלב מרכזי וחשוב בהסדרת הטיפול בפסולת אלקטרונית"

 

פסולת חשמלית ואלקטרונית, המוערכת בכ-200 אלף טונות בשנה, ייחודית בתכולת החומרים המזהמים שבה, הכוללת מתכות רעילות, מעכבי בעירה, גזי קירור, שמנים ועוד. כאשר פסולת זו אינה מטופלת כיאות, חומרים אלו עלולים לגרום לזיהומי קרקע, מים ואויר, ולפליטות גזי חממה.

 

בשנת 2014 הוחל חוק פסולת אלקטרונית, הקובע  הסדרים לעניין טיפול סביבתי בפסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות ובמצברים, והמבוסס על הדירקטיבה האירופאית בנושא ועקרון אחריות יצרן מורחבת. עם זאת, החוק מפרט פעולות טיפול מינימליות בלבד ואינו מפרט בדבר הבקרה והפיקוח הנדרשים, כך שהטיפול בפסולת ומיצוי חומרי הגלם שבה, מתבצע לעיתים באיכות ירודה כגון גריסה ומעיכה באמצעות כלים מכניים כבדים ללא הוצאת המזהמים. בנוסף, בשל היותה פסולת מגוונים בחומרים, נוצר תמריץ כלכלי לאיסוף סלקטיבי של פסולת, המכילה אחוז גבוה של חומרים בעלי ערך כלכלי גבוה כגון ברזל או מתכות יקרות, על פני פסולות אלקטרוניות אחרות (על אף שמזהמות).

 

התמריץ בשוק למקסם רווחים בא על חשבון איכות הטיפול, והעלויות הסביבתיות והחברתיות מוחצנות לציבור הרחב ולסביבה.

 

על כן, בחן המשרד להגנת הסביבה, אימוץ תקן מקובל ומוכר מהעולם (Cenelec EN50625), המומלץ על ידי הנציבות האירופאית לטיפול בסוג פסולת זו. הדוח של המשרד בוחן את נושא אימוץ התקן בישראל, הן מבחינת תכולתו של התקן, מידת התאמתו לשוק הישראלי ויכולתו לתמוך בהשגת מטרות החוק האמור, זאת יחד עם התנאים הסביבתיים בהם נדרשים מפעלי הטיפול לעמוד, במסגרת רישיון העסק הניתן להם.

 

פרסום

הבחירה בתקן זה נעשתה על בסיס מידת התאמתו לפתרון הבעיה הציבורית,  מידת הגמישות התפעולית ופשטות היישום, ניסיון מוכח ביישום התקן במדינות מתקדמות בעלות שווקים משמעותיים, היקף האימוץ של התקן בעולם, ויכולת השוק הישראלי לבצע את השינויים הנדרשים.

 

התקן יחד עם התנאים המעודכנים יסדירו את דרישות הטיפול, הבקרה והדיווח ממפעלי הטיפול, כך שרמת הטיפול בפסולת זו תעלה באופן שתמנע זליגת מזהמים לסביבה ופוטנציאל השבת חומרי הגלם מהפסולת ימוצה.

 

הציבור בכלל ובעלי העניין בפרט, מוזמנים להגיש הערות עד ל-28 בפברואר 2024 אשר יבחנו אותן גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה: https://bit.ly/4aODgvk   

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים