דף הבית / חדשות תעשייה / תחרות מבית": התכנית לחיזוק מפעלים קטנים ובינוניים להגדלת התחרות במשק

תחרות מבית": התכנית לחיזוק מפעלים קטנים ובינוניים להגדלת התחרות במשק

אינדקס חברות וספקים

האגף למפעלים קטנים ובינוניים של התאחדות התעשיינים בישראל, יוצא ביוזמה חדשה שתגרור שינוי מהותי בתעשייה הישראלית. המטרה: חיזוק המפעלים הקטנים והבינוניים במשק הישראלי על ידי מימון אשראי, רכש משותף, התאמות נדרשות במיסוי ועוד. ליאור לוי, יושב ראש אגף מפעלים קטנים ובינוניים בהתאחדות התעשיינים, מצהיר כי "על רקע כישלון הניסיונות הממשלתיים לטפל ביוקר המחייה ובהגדלת התחרותיות, אנו מציעים את התכנית שתטפל ביוקר המחיה בו בעת שהיא מחזקת את מפעלי התעשייה הקטנים והבינוניים ואת התעסוקה פה אצלנו בבית, בישראל".

התכנית, "תחרות מבית", תוצג במסגרת תערוכת טכנולוגיה 2015 אשר תתקיים בין התאריכים-16 – 18 ביוני במרכז הירידים תל אביב.

פרסום

סוגיית יוקר המחייה, שעלתה לראש סדר היום בשנים האחרונות, הביאה לשורה של מהלכים ויוזמות מצד הממשלה בניסיון להתמודד עם התופעה ולהגדיל את התחרותיות במשק. "אנו סבורים שאחד האמצעים היעילים בהם ניתן לנקוט על מנת להגדיל את התחרות בשווקים ושטרם ניתנה לו תשומת לב ראויה, הינו חיזוק המפעלים הקטנים והבינוניים בישראל" אומר לנו ליאור לוי, יושב ראש אגף מפעלים קטנים ובינוניים בהתאחדות התעשיינים. עוד מספר לנו לוי, כי "מגזר זה, המונה כ-2000 חברות, מהווה כ-75% מכלל המפעלים בישראל ואחראי לכחמישית מסך מכירות התעשייה, כעשירית מהיצוא התעשייתי וכשליש מסך המועסקים במפעלים".

באגף למפעלים קטנים ובינוניים בהתאחדות התעשיינים החליטו לבחון ולמפות לעומק את ההבדלים והחסמים שבין המפעלים הקטנים ובינוניים לבין המפעלים הגדולים. החסמים העיקריים שעלו מבדיקת האגף הם:

  • השקעות חסר בחידוש ציוד ושדרוג טכנולוגי (פריון).
  • קשיי אשראי ועלויות אשראי.
  • שיעורי ייצוא נמוכים.
  • חיסרון לגודל (רכש, רגולציה).
  • יכולות ניהוליות מוגבלות.

 

  1. השקעות חסר בחדשנות ומחקר ופיתוח (מו"פ).

"חסמים אלה מהווים יחד את הסיבה העיקרית לפריון הנמוך במפעלים קטנים ובינוניים, שערכו נמוך בכ-40% מהפריון במפעלים הגדולים" מספר לנו לוי בדאגה רבה לענף, ומוסיף כי "יש לכך השלכה ישירה על יכולת התחרות של המפעלים הקטנים". האגף למפעלים קטנים ובינוניים גיבש את תכנית "תחרות מבית", שמטרתה חיזוק מפעלים קטנים ובינוניים בישראל ושיפור כושר התחרות שלהם, באמצעות טיפול בחסמים אלה. התוכנית נותנת טיפול ומענה ל-6 החסמים המוזכרים לעיל, כל זאת על ידי התמקדות ב-4 חיצי פעולה מרכזיים: מימון ואשראי, מכירות, רכש ורגולציה.

דרכי הפעולה הבולטות של תכנית "תחרות מבית" בתחומים השונים מציעות לבעלי המפעלים, בין היתר, הפחתה בתנאי שיעור היצוא למפעלים קטנים ובינוניים ל-10%, לעומת 25% כיום במסלול מענקים לפי חוק עידוד השקעות הון פתיחת מסלול "ירוק" מסלול מהיר ונטול בירוקרטיה לאישור מענקים להשקעות קטנות. בעלי המפעלים יוכלו גם ליהנות מקרן הלוואות לטווח של 10-15 שנים לשדרוג טכנולוגי בהיקף של 1 מיליארד ₪. יוקם מערך ארצי של ייעוץ וליווי עסקי ייעודי לתעשייה קטנה ובינונית לקידום חדשנות ותקצוב משמעותי, בסכום של 200 מיליון ₪ לפחות לשנה בפטור מתמלוגים, של קרן עידוד השיווק לחו"ל ("כסף חכם").

פרסום

נושאים נוספים המוצעים במסגרת הרחבת תכנית "תחרות מבית" הם: קידום הצעת החוק הממשלתית לעסקים קטנים ובינוניים, יחד עם התיקון שהאגף גיבש להוספת פרק ייחודי למפעלים קטנים ובינוניים, הגדלת השתתפות יצרנים קטנים ובינוניים במכרזים ממשלתיים וציבוריים, גיוון מקורות המימון והגדלת הנגישות לאשראי, לדוגמא, על ידי קידום הקמת בורסה ייעודית לחברות בינוניות ברשימה נפרדת ועם דרישות רגולציה מותאמות ועוד. התאמות נדרשות במיסוי כגון: הסדרת מסלול מזורז להחזרי מע"מ ליצואנים, פישוט תקנות יצואנים עקיפים בחוק לעידוד השקעות הון ורכש משותף למפעלי תעשייה קטנים ובינוניים על ידי הסדרת סוגיית הרכש המשותף באמצעות הנחיה מתאימה של הממונה על ההגבלים העסקיים ותמרוץ הקמת מיזמים לרכש משותף ואספקת שירותי לוגיסטיקה.

התוכנית "תחרות מבית" תוצג במהלך הכנס המרכזי למפעלי תעשייה קטנים ובינוניים שיתקיים בין התאריכים 16-17/6, במסגרת תערוכת טכנולוגיה 2015 המתקיימת במרכז הירידים תל אביב בין התאריכים-16 – 18 ביוני. הכנס, שיעמוד בסימן חדשנות, בשיתוף התאחדות התעשיינים בישראל ומרכז הירידים תל אביב, עסוק במנועי צמיחה עתידיים למפעלים הקטנים והבינוניים; מקורות מימון להשקעה ושדרוג טכנולוגי; ניהול תהליכי חדשנות; איכות ומצוינות בניהול; יצוא ושיווק. בין המשתתפים בכנס: שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות התעשיינים והתעשיין סטף ורטהיימר יפתח את היום השני של הכנס בדיון בנושא חינוך טכנולוגי.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים