דף הבית / חדשות תעשייה וטכנולוגיה / שר המדע יקדם לוויין תקשורת חדש בבעלות המדינה

שר המדע יקדם לוויין תקשורת חדש בבעלות המדינה

אינדקס חברות וספקים

כך הודיע השר אופיר אקוניס  לוועדת המדע והטכנולוגיה * השר אף הודיע כי ביטול מינויה של פרופ' אמיתי מהוועדה המדעית, תעבור להחלטת היועץ המשפטי לממשלה

 שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס הגיע היום [שני] לדווח לוועדת המדע והטכנולוגיה על תכניות העבודה של משרדו. טרם הציג השר את הנתונים והפרטים על תכניות המשרד, הוא ביקש להעביר הודעה בעניין מניעת המינוי של פרופ' יעל אמיתי, אחת מחוקרות המוח המובילות בישראל, לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית משום שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בסירוב פקודה.

פרסום

"אחרי השיח הפופוליסטי כנגדי שהגיע עד כדי לרדת לרמות האישיות ביותר כדי להציג את דברי בצורה בזויה", אמר אקוניס, "אני חייב להתייחס ולומר כי קריאה לעידוד לסרבנות היא חציית קו אדום. בניגוד לכל השקרים והתעמולות, במסמך עליה חתמה יש קריאה אקטיבית למעשה סרבנות – זו אינה רק הבעת עמדה פוליטית. קריאה לסרבנות מהווה עבירה על חוק העונשים. סרבנות מימין וסרבנות משמאל היא פסולה – בסוף יש צבא ויש פקודות".

 

"החותמים לא נכחו במכתב סתם – הם השתמשו עם התואר שלהם כאנשי אקדמיה – האם יעלה על הדעת שאדם שקרא לעבור על חוק העונשין, הוא יקבל מינוי מטעם מדינת ישראל בפורום כלשהו??".

 

ח"כ מיכל בירן תהתה כנגד אקוניס: "אדם שקרא לעבור על חוק, נפסל, ואילו אדם שהורשע על שעבר על חוק, יכול לכהן כשר". השר אקוניס השיב כי מציאות זו אינה מקובלת עליו, "אם הייתי יכול להיות זה שמחוקק, הייתי מקבל החלטה אחרת".

 

ח"כ דב חנין אמר בנושא: "הבעת עמדה פוליטית איננה עבירה פלילית. פסילת פרופ׳ אמיתי פוגעת קשות במדע ובמדענים בישראל. אסור לחזור לימים שאנשים מתמנים לתפקידים לפי פרמטרים פוליטיים או מידת קירבה לאנשים במערכת הפוליטית. מדענים צריכים להיות ממונים לפי טיב עבודתם".

נשיאת האקדמיה למדעים, פרופ' נילי כהן ביקשה מהשר לחזור בו מההחלטה ואמרה: "הכרעות מדעיות צריכות להיקבע בבסיס מקצועי ובוודאי מינוי מדעי שצריך להיות מוכרע על שיקול מצוינות. מדינת ישראל מפולגת ואסור לנו בהכרעות מדעיות לפשפש בכל צד שהוא". בדיון הגיש פרופ' גיא קינדלר מהאונ' העברית לשר אקוניס עצומה אשר עליה חתמו למעלה מ 1500 אנשי אקדמיה ישראלים ובה דרישה לחזור בו מהחלטתו.

 

מ"מ יו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת אריאל, עו"ד מארק צל אמר בדיון: "יש כאן צביעות ואי ניקיון כפיים מצד הקהילה האקדמית שעוסקת להגיש עצומה נגד התערבות פוליטית – באותו זמן שתוקפים את השר מצד החלטות פוליטיות, הם בעצמם פועלים פוליטית כשהם לא נותנים לאוניברסיטת אריאל להיות חלק בוועד. הם עוזרים לאויבי מדינת ישראל בקשר לחרם נגדנו בכך השם מחרימים אותנו למרות שאנו אוניברסיטה שאושרה".

 

השר אקוניס חתם את הנושא בהודעה כי ביטול מינויה של פרופ' אמיתי מהוועדה המדעית, תעבור להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, "נעביר את עמדתנו אליו וכל הכרעה שלו בעניין זה תתקבל והיא תסגור את הנושא" אמר השר.

 

השר הגיב בוועדה לתחקיר על נסיעותיו לחו"ל, ואמר כי המסעות האלו, אילו היה מישהו רואה מה מדובר, כבר לא היה כותב את כל השטויות, כדבריו, "מסע כומתה וטירונות שעשינו לקידום האינטרסים של מדינת ישראל והאקדמיה. כותבים שזה פגיעה באינטרס של ישראל – אני נמצא בכל המקומות איפה שהBDS פועלים וע"י השיתופי הפעולה הללו, אנחנו מקדמים שיתופי פעולה עם מדינת ישראל".

 

ח"כ מיקי לוי התייחס בדיון לחשיבות הרבה שיש על משרד המדע בהרחבת מרכזי להב"ה במגזר החרדי: "חשוב מאוד שהתכנית תישאר ותצמח ויהיה עוד תקנים. ככה יש להם עתיד לאותם קהלים. כשהמרכזים האלו אינם פעילים, אנחנו עדים להרחבת הפערים. אני מתחנן בפני השר 'תיכנס לעובי הקורה ותציל את העובדים ואף תרחיב אותם'".

 

פרסום

השר אקוניס אמר כי המדינות של המשרד הייתה ברורה להקים ולפתח עוד מרכזים נוספים שלא על חשבון המרכזים הקיימים ולהגדיל את ההנגשה והכשרה לכלל הציבור ובפרט לאוכלוסייה הערבית והחרדית.

 

במצגת מפורטת הציג השר אקוניס נתונים המלמדים על גדילה בפרויקטים ומלגות בתחום המדע והאוריינות דיגיטלית ואמר כי בשנת 2018 מעל חצי מיליון איש משתתפים באירועי מדע וטכנולוגיה. כמו כן, אמר השר כי לקראת שבוע החלל בשנה הבאה ייפתחו מוזאני המדע בארץ לחינם עבור כל האזרחים.

 

בפרק המצגת שעוסק בתמיכת המשרד בטכנולוגיית כחול לבן בחלל, אמר שר המדע כי ועדת השרים לביטחון תקיים בחודש הבא הצבעה על הקמת לוויין תקשורת ישראלי וכי עמדת המשרד המקצועית היא שהלוויין יהיה בבעלות המדינה. לדברי השר, "זו היא המסקנה הברורה שלנו – לוויין שיהיה שייך למדינה. אבקש להופיע בפני הוועדה כדי להציג את העמדה הזאת ותקוותי שזו תהיה אכן ההחלטה".

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב חתם את הדיון בדברי שבח לשר אקוניס על שיתוף הפעולה הפורה עם צוות הוועדה ואמר "מי שחשוף לנושאי המדע והטכנולוגיה יודע עד כמה העולם חפץ ללמוד ולהכיר מישראל. הפעילות עם מדינות חו"ל היא חיונית. ביודעי, נסיעות השר הן מפרכות וחשובות ביותר לפיתוח וההצלחה הישראלית".

 

"משרד המדע נותן חיזוק לכל המדענים והמפתחים ולא רק. אנו עדים לכך בצורה ברורה שיש חשיבות מיוחדת להנגשת המדע והטכנולוגיה לכל הציבורים. פעילות להב"ה היא חיונית ביותר. לא ידעתי עד כמה הדבר הזה נותן לאנשים ומשפיע בכל הגילאים עד שפגשתי אנשים מבוגרים שהיו מאושפזים וביקשו להשתחרר כדי לא לפספס קורס. התכניות הללו אינן באוויר – הכל גם מיושם. משכך, קריאתי בוועדה להמשיך ולתקצב את הפעילות ולהמשיך לדאוג שהטכנולוגיה תדהר קדימה אך בד בבד תדאג לאוכלוסייה הכללית ולצמצום פערים בנושא".

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים