דף הבית / מאמרים לתעשיה / צובר גפ"מ-כרוניקה של כשל ידוע מראש

צובר גפ"מ-כרוניקה של כשל ידוע מראש

אינדקס חברות וספקים

מאת עדי.א. עציץ, מנכ"ל "איוויקס"

צוברי גפ"מ מהווים מזה שנים מהדורה משודרגת של מיכלי הגפ"מ הניידים בקיבול של 26.2 ו- 108  ליטר ומשמשים לאחסון של גז פחמימני מעובה (גפ"מ), המוכר לנו הצרכנים כגז בישול. אנו צפויים  גלון (ישנם גם צוברים גדולים יותר 2000 – ו 1400 ,1000 ,500 לראות צוברי גפ"מ בקיבול של המשמשים בתעשייה), רובם מיועדים להטמנה בקרקע וחלקם מהווים צוברים על קרקעיים. צוברי הגפ"מ מיועדים לספק את תצרוכת הגז הביתי של מבנה מגורים הכולל מס' רב של דיירים. זאת להבדיל ממיכלי הגפ"מ המשמשים בדרך כלל צרכנים בודדים.

פרסום

צוברי הגפ"מ מיוצרים בארץ אך קיים גם ייבוא סדיר לישראל וחברות הגז הישראליות מהוות צרכן עיקרי שלהם ומהווים אף הבעלים של הצוברים הללו.

צובר הגפ"מ מהווה בעיקרו גוף גלילי בעל ריתוך אורכי, שיכול לכלול מספר גלילים כפונקציה של קיבולו, ואלה מחוברים זה לזה בריתוך היקפי, וכן שתי כיפות, בדרך כלל חצי כדוריות (Hemi Spherical) המרותכות לגוף הגלילי הסמוך להן בריתוך היקפי.

יובהר, כי הריתוך האורכי והריתוכים ההיקפיים בין הגלילים הינו ריתוך המוכר לנו כריתוך השקה (Butt Weld) ללא פס גיבוי וריתוכי הכיפות לגוף הגלילי הסמוך להם מהווה אף הוא ריתוך השקה, אך בגלל צורת שפת הכיפה, מדובר בריתוך השקה עם פס גיבוי.

צוברי הגפ"מ מחויבים לעמוד בדרישות התקן הישראלי הרשמי ת"י 4295 – "מיכלי לחץ"  וזה מפנה

למספר תקנים זרים, כגון: EN 13445 ,AD 2000 ,ASME VIII DIV. 1. היצרן הוא זה אשר קובע איזה תקן זר הוא ייצר ובלבד שיהא זה אחד התקנים אליהם מפנה ת"י 4295, כאמור.

פרסום

צוברי הגפ"מ נבדקים בשלב התכנון, שלב הייצור וכן בבדיקות סופיות, וזאת טרם קבלת אישור לשיווקם בישראל.

יובהר, כי צוברי הגפ"מ מיועדים להכיל גז (תערובת של בוטן פרופאן בריכוז מוגדר), שלחץ התכנון שלו  17 בר ולחץ הבדיקה שלו 25.5 בר.

במסגרת הרצאתי זו אביא מקרה של צוברי גפ"מ שכשלו פעמיים בריתוכם במהלך הטיפול התקופתי בהם בישראל ואנתח את הגורמים שיכול והביאוהו עד כדי כשל מחד, ואיך ניתן להימנע מכשל כזה, מאידך. זאת בשים לב לסיכונים הרבים הגלומים בו עקב היותו קולט של גז בלחץ עבודה של 17 בר.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים