דף הבית / מאמרים לתעשיה / פיתוח טכנולוגיה ירוקה המחליפה שימוש בכרום

פיתוח טכנולוגיה ירוקה המחליפה שימוש בכרום

פרופ’ מיכאל זיניגרד, רקטור אוניברסיטת אריאל  וראש המרכז לחקר חומרים.

השימוש בכרום בתעשייה מזהם ומסכן את מי השתייה. במחקר שהתבצע במרכז לחקר חומרים באוניברסיטת אריאל, פיתחו החוקרים טכנולוגיה ירוקה המבוססת על ננו-חלקיקים שתהווה תחליף לשימוש בכרום בתהליכים מטלורגיים.

השימוש בתהליכי ציפוי אלקטרוליטיים בכרום חיוני למניעת קורוזיה בתעשיית הרכב, לעמידות המתכת בטמפרטורות גבוהות, להקשחת חלקי מטוסים העומדים במאמץ ועוד. התהליך הנמצא כיום בשימוש הוא מזהם ביותר, ולכן החליטו מוסדות התקינה הבינלאומיים לצמצם למינימום את השימוש בתהליכים אלו. כתחליף לתהליך זה, פותחו תהליכי ציפוי והקשחה חדשניים. הטכנולוגיה הזאת הופכת אלומיניום לחומר ציפוי – אלומינה – שיכולתו למנוע קורוזיה, שחיקה וכד’, עולות על אלה של הכרום, ובנוסף השימוש בו אינו כרוך בהיווצרות חומרי לוואי מזהמים ומסרטנים.

פרסום

הטכנולוגיה היא דו-שלבית: בשלב הראשון מצופים חלקי הפלדה באלומיניום, בעובי של 300 מיקרון (0.3 מילימטר). לאחר מכן עוברים החלקים המצופים תהליך של חמצון מיקרו-פלאזמי – וכך הופך האלומיניום לאלומינה – Al2O3. תכונות החומר החדש הן כשל חומר קרמי, העמיד לשחיקה או מכה, והקושיות גבוהה מקושיות הכרום. בניסוים מעבדתיים נמצא עוד, כי קושיות החומר נשמרת גם כאשר מדובר בציפוי שטח עם גיאומטריה מסובכת. כל הבדיקות לגבי התכונות המכניות של החלקים המצופים בוצעו, בהצלחה מרובה, במעבדות התעשייה האווירית.

פרסום

המרכז לחקר חומרים, מפתח חלופת הכרום, קיים באוניברסיטת אריאל משנת 1999. המרכז מקיים קשרי מחקר עם מוסדות אקדמיים מובילים בישראל וברחבי העולם, כולל כנס רב משתתפים מדי שנתיים בהשתתפות כ- 250 חוקרים ומפתחים מ- 25 מדינות ומכ- 40 אוניברסיטאות ומכוני מחקר ברחבי העולם. הוא נחשב לאחד מבין ארבעת המרכזים המובילים בעולם בפיתוח חומרים חדשים באמצעות שימוש במודלים מתמטיים.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

ההוצאה למחקר ופיתוח במגזר העסקי בשנת 2016

בשנת 2016 (במחירים שוטפים) ·    סך ההוצאה למחקר ופיתוח במגזר העסקי בשנת 2016 הסתכמה ב-52.1 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *