דף הבית / חדשות תעשייה / נתונים חדשים על התייעלות התעשייה הישראלית

נתונים חדשים על התייעלות התעשייה הישראלית

אינדקס חברות וספקים

"תעשיה יעילה וסביבתית" – נתונים חדשים על התייעלות התעשייה הישראלית

לרגל יום כדור הארץ הבינלאומי שחל השבוע, המרכז להתייעלות במשאבים הפועל בחסות משרד הכלכלה והתעשייה והמשרד להגנת הסביבה מציג הישגים מרשימים בתחום התייעלות התעשייה הישראלית:

פרסום

  המרכז העניק עד כה ייעוץ מקצועי מסובסד ל-220 מפעלים בחיסכון באנרגיה, בהטמנת פסולת, בהפחתת פליטות גזי חממה, שהביאו לעלייה בפריון

  70% מהמפעלים שקיבלו ייעוץ מהמרכז כבר יישמו בפועל את המלצותיו!

  פעולות אלה הביאו לחיסכון ישיר לתעשייה של למעלה מ-90 מיליון שקל לשנה, ובחישוב של חמש שנים החיסכון למשק צפוי להגיע לכ- 457 מיליון שקל, זאת לפני חישוב צמצום הנזקים של תחלואה ותמותה

  מרכז הידע של המרכז צומח בעקביות ומכיל עשרות פתרונות רוחב ומקרי בוחן להתייעלות במשאבים ולהפחתת פסולת ופליטות במקור מהתעשיות בשלל הסקטורים

 

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "המרכז להתייעלות במשאבים מדגים כיצד התייעלות סביבתית ושיפור בפריון הייצור בתעשייה משתלבים זה עם זה, לטובת הציבור. ייעול השימוש בחומרי גלם, במים ובאנרגיה, מביא לצמצום ההשפעה הסביבתית של המפעלים, כך שיש כאן Win-Win לסביבה ולכלכלה"

 

שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת: "משרד הכלכלה והתעשייה מחויב לייצר הזדמנויות כלכליות לתעשייה, שנגזרות מהדרישות הסביבתיות ואנו עושים זאת בהטמעת חדשנות ויצירת יתרון תחרותי, המכרז להתייעלות הנו פרויקט חשוב שפועל בדיוק בכיוון זה"

 

התעשייה הישראלית היצרנית עומדת בפני אתגרים מורכבים אשר מהווים אתגר והזדמנות לשינוי והתפתחות, הסתגלות והיערכות מחדש, הכנסת חדשנות והובלת השוק. המרכז להתייעלות במשאבים, הפועל בחסות מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה, מביא לחיסכון בהוצאות המפעל על ידי הגברת התחרותיות והרווחיות של המפעלים ותוך הפחתת השפעות סביבתיות. זאת, באמצעות מערך ייעוץ מסובסד בתחומי הקיימות, תפעול, טכנולוגיה ואנרגיה, הכולל ליווי מקצועי של מהנדסי המרכז להתייעלות במשאבים.

 

המרכז להתייעלות במשאבים מסיים את השנה השלישית לפעילותו ומציג הישגים מרשימים בתחום התייעלות התעשייה הישראלית: המרכז העניק ייעוץ מקצועי מסובסד ל-220 מפעלים בנושאים של חיסכון באנרגיה, הפחתה במקור, צמצום פליטות ועלייה בפריון; עלות הייעוץ עד היום כ-18 מיליון שקל. מבדיקה שערכו במרכז עולה כי 70% מהפרויקטים יושמו בפועל  והמפעלים התייעלו כלכלית וסביבתית. פעולות אלו שננקטו על ידי המפעלים הובילו לחיסכון ישיר של למעלה מ-90 מיליון שקל לשנה כך, שבחישוב של חמש שנים, החיסכון למשק צפוי להגיע לכ-457 מיליון שקל. זאת לפני חישוב צמצום הנזקים של תחלואה ותמותה.

 

פרסום

שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לרישוי ותעשיות, המשרד להגנת הסביבה: "התעשיה הישראלית צריכה לעשות קפיצת מדרגה בביצועים הסביבתיים והכלכליים. על התעשייה להשתלב בתהליך המשקי של גמילה מדלקים פוסיליים ומעבר לאנרגיות מתחדשות. המרכז להתייעלות במשאבים הוא האמצעי הממשלתי המסייע לתעשייה לשפר את תהליכי הייצור ולהתייעל בשימוש בחומרי גלם, אנרגיה ומים ובכך לבצע את קפיצת המדרגה ההכרחית ולהתייעל סביבתית וכלכלית"

 

עוז כ"ץ, מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה: "משרד הכלכלה פועל על מנת להפחית את ההשפעה הסביבתית של התעשייה, מעבר להתבססות על חומרי גלם ממוחזרים והפחתת פליטות כל זאת לצד שיפור הפיריון וההתייעלות. אנו רואים את המגמות הסביבתיות כהזדמנות"

 

יותר ויותר חברות מבינות שיש צורך בעשייה יזומה ובשינוי תפיסתי, הן מבחינת ההתנהלות הארגונית והן מבחינת חינוך קהל הצרכנים, על מנת להתגבר על משבר האקלים, דרישות השוק המשתנות ותקנות רגולטוריות חדשות.

 

כך למשל, חברת מזון גדולה, שהסתייעה במרכז לשם לביצוע מיפוי מעמיק בשני מפעלים אשר כלל בין השאר ניתוח זרימת חומרים (MFCA), המחשב עלויות פחת נסתרות ומשמש ככלי לשיפור יעילות צריכת חומרי גלם. בעקבות הייעוץ נמצא כי פוטנציאל החיסכון באנרגיה וצמצום עלויות הייצור של החברה הוא מעל  1.3 מיליון שקל בשנה, במקביל להפחתת פליטות גזי חממה בהיקף של כ-1,000 טונות בשנה. פרטים נוספים על מקרה זה ודוגמאות נוספות ניתן למצוא כאן: https://did.li/RQYw5

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים