דף הבית / אסטרטגיה ומנהיגות / מחינוך לעבודה, אל תהיו מופתעים!

מחינוך לעבודה, אל תהיו מופתעים!

אינדקס חברות וספקים

ארבעה דברים שאתם חייבים לדעת, כדי לצמצם את הפער בין לימודי התאוריה באקדמיה לעבודה האמיתית בפרקטיקה.


מחינוך לתעסוקה,

ההבדל בין לימודי התאוריה בבתי הספר ובמוסדות הלימוד להשכלה גבוהה, לפרקטיקה המעשית בעבודה ידוע ואינו חדש. כולנו זוכרים את הפרסומת ההומוריסטית של אחת האוניברסיטאות ששמה לנגד עיניה שילוב של ניסיון מעשי, לצד לימוד לימודים תיאורטיים.

פרסום

בפרסומת זו בוגר הלימודים האקדמיים מגיע לישיבת הנהלה ועייני כל המנהלים נשואות אליו ושואלים אותו: "מה עושים?", הבוגר עונה להם: "לפי תאוריה כזאת וכזאת עושים כך וכך" , שואלים אותו שוב: "אז מה עושים?" אומר הבוגר "לא יודע".

הומור לחוד ומעשים לחוד,

ישנם מספר מחקרים שמדגישים את הפערים בין האקדמיה לפרקטיקה,
היתרונות ברכישת השכלה אקדמית ברורים ולרוב מבטיחים שקורות החיים של הבוגר לא ימצאו בתחתית ערימת קורות החיים. השכלה אקדמאית מלמדת גם על יכולת התמדה, חוסן ויכולת חשיבה ביקורתית.
 
יחד עם זאת, במסגרת ההשכלה האקדמית נרכש לרוב ידע תיאורטי וכן מיומנות חשיבה ביקורתית, אך עדיין ישנם הבדלים מובהקים בין התאוריה לפרקטיקה ולהלן יפורטו ארבעה מהם:

1.     תאוריה מול פרקטיקה:
מושגים ותאוריות חשובים מאד, אך בפועל הפער בינם לבין המציאות העסקית והעבודה המעשית בפועל כפי שמתבצעת יום יום במקום העבודה גדול מאד. צריך לדעת ליישם את הידע באופן שיעלה בקנה אחד עם המצבים היומיומיים תוך כדי שילוב בין היתר כישורים ומיומנויות כמו אג'יליות והסתגלות לשינויים, התנהלות בתנאי אי ודאות וניהול משברים ופתרון בעיות.

2.     פיתוח מיומנויות רכות: לצד פיתוח המיומנויות הטכניות חשוב לפתח מיומנויות רכות כמו אינטליגנציה רגשית, אסרטיביות ומיומנויות תקשורת מגוונות, לרבות יכולת לעבוד בצוות, כישורי מנהיגות ועוד.


3.     ניהול זמן ותעדוף: עבודות ומבחנים לחוד ומשימות בעבודה לחוד.
במיוחד בתקופות שבהן חברות מתייעלות ויש קיצוצים העומסים עולים וצריך לדעת לנהל את הזמן ביעילות לפי סדרי עדיפויות ולשמור על חוסן מנטלי בדרך.4.     ארגון כסביבה חברתית: באקדמיה שמים דגש על השגיות ועמידה ביעדים של קריטריונים מסוימים למעבר בחינה או להגשת עבודה, ובכפוף ללוח זמנים מסוים ,וכן יתכן שקיימת תחרות אקדמית גלויה או סמויה של הבוגרים. במקום העבודה, לא תמיד העובדים המקצועיים ביותר מתקדמים למשרות ניהול.

העבודה מתקיימת במסגרת סביבה חברתית, שצריך לדעת להתנהל במסגרתה עם ובשיתוף פעולה עם האנשים האחרים בחברה, לזהות את מוקדי הכוח במסגרת פוליטיקה ארגונית, ולדעת לעבוד במסגרת היררכיה ארגונית ובמסגרת תרבות ארגונית מסוימת שמאפיינת את הארגון.

 

 

פרסום

 

לסיכום, בעולם העבודה של היום, שבו חדשנות ויזמות מניעות את גלגלי המשק, הצעירים של דור העתיד הם שיובילו את הדרך. הם יקימו עסקים, חברות, סטארט-אפים שיבשילו ליוניקורנים,  ייצרו משרות ויעצבו את עתידנו. אבל עלינו להכיר בכך שלפעמים הפער בין האקדמיה לפרקטיקה והיעדר מיומנויות חיוניות לעולם העבודה עשויים לעכב את המסע שלהם להצלחה.

כותבת מאמר הדעה,

עו"ד שרון הר זהב,
 
מפתחת מיזם פלטפורמת לימוד דיגיטלית בתחום התעסוקה והעסקים ללימוד פרקטיקות ניהוליות, פרקטיקות ארגוניות ומיומנויות בעולם העבודה, שמועבר על ידי מנהלים בכירים במשק הישראלי לפיתוח עובדים ומנהלים.
 מקבוצת אל הנכס

לשון זכר כמוה כלשון נקבה

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים