דף הבית / מאמרים לתעשיה / מהי קורוזיה ?

מהי קורוזיה ?

1.קורוזיה היא תהליך אלקטרוכימי המתקיים בפני השטח של הפלדה ורק על פני השטח. לכן במניעת קורוזיה עלינו לדאוג רק למעטפת החיצונית. כל מה שבפנים מוגן.

2.קורוזיה אמנם ידועה לשמצה אך הנה תהליך בלייה טבעי של המתכת, בו המתכת מתחברת לחמצן שבאוויר והופכת ל”תחמוצת ברזל” – “חלודה”. התהליך מתקיים בסביבה עם לחות.

3.כדי שתתפתח קורוזיה בפלדה נדרשים ארבעה תנאים: קיום של שתי מתכות שונות (אנודה וקתודה), קיום של קשר מתכתי ביניהן ואלקטרוליט.

פרסום

4.בחלל אין חמצן ואין לחות ולכן לא מתרחש שם תהליך קורוזיה. למרות זאת עדיין צריך לצבוע חלליות, למניעת קורוזיה בזמן שהן על הקרקע.

5.שימוש בצבע למניעת קורוזיה הינו האמצעי הנפוץ ביותר למניעת קורוזיה במתכות

6.בישראל – עלות שנתית של המלחמה בקורוזיה היא כ- 4% מהתל”ג (תוצר לאומי גולמי).

7.גם מתכות לא ברזליות כדוגמת אלומיניום ונירוסטה המכונות פלב”מ (פלדה בלתי מחלידה) מחלידות. אל תאמינו לכל מה שכתוב. הן מחלידות בקצב איטי יותר, אבל מחלידות.

8.כדי שהצבע יידבק היטב למצע וייגן על הפלדה שנים רבות, נדרש לבצע מספר פעילויות להכנת השטח לפני הצביעה. ללא הכנת שטח קפדנית הצבע יתקלף והמתכת תחליד.

פרסום

9.בצבע אין קיצורי דרך! יישום איכותי של צבע דורש ידע מקצועי והקפדה על ביצוע נכון לפי הנחיות היצרן וחייב להתחשב בתנאי הסביבה בעת היישום. הצַבָּע והמפקח צריכים להיות בעלי ידע רב ולעבוד ביחד כצוות מקצועי שמטרתו היא “יישום צבע איכותי שיגן על הפלדה לזמן ממושך”.

10.על מנת למנוע קורוזיה יש לבטל את אחד מהתנאים לקיומה – או להוריד אחד מסוגי המתכות, או לבטל את הקשר המתכתי ביניהם שזה עניין מאוד מסובך, או לבודד את הפלדה מהלחות המהווה אלקטרוליט. כאן נכנס הצבע לתמונה.

כתב בעזרת אינג’ שי ליטני – יו”ר הפורום הישראלי לקורוזיה בלשכת המהנדסים, מרצה בקורס “קורוזיה, ציפויי הגנה ובקרת איכות”. לפרטים לחצו כאן

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

הראש הישראלי ממציא לנו פטנטים, הראש היפני יכול לגרום להם להפוך למציאות.

מאת : יריב עייני   ישראל נחשבת ובצדק לאומת הסטארט-אפ העולמית. הראש הישראלי ממציא לנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *