דף הבית / חדשות תעשייה וטכנולוגיה / השפעת כמות הנתונים על הסביבה
שלומי פרייס_קרדיט נדב יונתן כהן

השפעת כמות הנתונים על הסביבה

אינדקס חברות וספקים

בימים אלו אנו נמצאים במהלכה של המהפכה התעשייתית השלישית ואנו עדים לשינוי גלובלי שמשפיע על העולם מקצה לקצה. למרות שמהפכה זו כוללת את כל תחומי החברה, כבר ברור שהטכנולוגיה עומדת במרכזה, כמזרזת שינוי ומסייעת לו. העולם משתנה בקצב שלא היינו עדים לו קודם לכן ומטרות של קיימות (Sustainability) הפכו לאבן דרך שיש להשיג אותה, בכל המגזרים. ראינו כיצד רגולטורים מציעים ויוצרים מדיניות חדשה כדי להניע מדינות וארגונים להשתפר בתחום זה וזוהי רק ההתחלה של מה שצפוי שנראה בשנים הקרובות.

 

פרסום

ארגונים מורכבים מאנשים שעובדים יחד כדי להשיג מטרה משותפת ולכן ההון האנושי בארגון חייב להבין את החברה החדשה הזו, בה אנו חיים ולבחון כיצד עלינו לתרום לה באופן חיובי. זאת במטרה להפוך את החיים טובים יותר עבור האנושות ולהתקדם לעבר קיימות אמיתית, שתאפשר לנו להילחם גם בשינוי האקלים. קיימות זו חייבת גם לאפשר לנו להשיג חברה מגוונת, להילחם למען חוסר צדק, עוני, תלות באנרגיה ולפתור את המשבר של חומרים ואספקה. כדי לקדם את הצעות האו"ם בנושא זה, עלינו בתחילה להגדיר מדדים אובייקטיבים, שניתנים לכימות על פני תקופה. לא כל הארגונים מסוגלים לעלות על גל הקיימות עם אותה נחישות ועוצמה. במאמר זה, אתמקד בנושא הענן ועולם ניהול הנתונים.

 

אם נחשב את צריכת הטכנולוגיה, נראה כי מערך המחשוב ישפיע על כ-8% מצריכת החשמל עד לשנת 2030, לעומת 2% בשנת 2020. בנוסף, אחסון המידע אחראי ל-10-15% מצריכת האנרגיה של מרכזי הנתונים, כאשר כיום אנו משתמשים רק בשליש מהמידע שנאסף. לכן, ההשפעה הסביבתית של אחסון הנתונים אינה זניחה כלל. מרכזי אחסון אחראים לכ-2% מפליטת גזי החממה, מה ששווה ערך לכל תעשיית התעופה. נתונים אלו מרעישים מאד ואפילו עוד יותר לאור ההרס של משבר האקלים: טמפרטורות הים שנמצאות בעליה, גלי החום, השריפות ברחבי העולם ועוד. לכן הכרחי לחשוב על פתרונות אפשריים כבר מעכשיו. מצד שני, חשוב לציין כי נתונים וטכנולוגיה דיגיטלית מסייעים לארגונים להניע שינוי עסקי. ככל שיותר נתונים משולבים בהליך השינוי הדיגיטלי, התוצאות העסקיות המושגות טובות יותר. למרות זאת, חשוב להבהיר שלא מדובר רק באיסוף נתונים, אלא בהבנה של מה שמעניין את הארגון ומה תורם לו.

 

זהו הזמן לקחת אחריות על הנתונים שברשותכם ועל ההשפעה הסביבתית שלכם, בכדי להפיק את הערך המירבי ממנו. הנתונים חיוניים לעתיד בר קיימא. ניתן להשתמש בהם כדי להפחית פליטות מכלי רכב ולסייע בשימוש חכם יותר באנרגיה או למדוד את טביעת הפחם האישית או הארגונית. הבעיה העיקרית העומדת לפנינו היא פסולת דיגיטלית. זוהי בעיה שמשפיעה על כולם. ולכן על כל הארגונים להיות מודעים לכך שאם הם מאחסנים מידע שלא נמצא בשימוש, הוא גם צורך אנרגיה. אבל ההזדמנות הגדולה מכל לדור הבא של אנשי המקצוע היא לסייע לנו לענות על האתגרים האלה. ארגונים יכולים לשחק תפקיד משמעותי בעידוד הדורות הבאים לקיימות של פתרונות ויישומים. אנשי הטכנולוגיה חייבים להבין קיימות וכיצד ניתן לקבל החלטות לטובת קיימות, ולא רק כאלו שמבוססות על חדשנות ורווח.

 

עלינו להפסיק לאחסן נתונים שאיננו משתמשים בהם או למצוא כיצד להפיק ערכים נוספים מהמידע הזה. תעשיית ההייטק מנסה לפתור בעיה זו במשך שנים בעזרת פתרונות אחסון, אך לא משם הישועה תגיע. חייבים להתחיל להעריך את המידע הנמצא ברשותנו. כאשר אנו שואלים את המשתמשים הם אומרים שהם אכן מייצרים את הנתונים, אך מנהלי המחשוב אחראים עליהם ואם נפנה למנהלי המחשוב הם יאמרו שהם שומרים על המידע, אבל המשתמשים הם הבעלים שלו וכך הלאה. מישהו חייב לקחת את האחריות על מעגל החיים של הנתונים. קיימות עומדת להפוך גם לקריטריון חשוב כאשר חברות בינלאומיות יבחנו עם אלו מהארגונים ברצונם להתחבר. גם המעבר לענן בנושא זה הוא קריטי – הוא מקל על עומסי אחסון ומצמצם את פליטת האנרגיה המזהמת. אם רק נרצה, יש לנו עדיין זמן לעלות על הגל.

פרסום

 

בשנת 2023 קיימות תהפוך להיות חשובה יותר ויותר בעולם הIT והיא תדרוש יותר נתונים ותמיכה מספקי הטכנולוגיה. ספקים יצטרכו להוכיח שהם עובדים במטרה לחזק קיימות, להשיג את היעדים ולספק פתרונות התומכים בקיימות ומקדמים אותה. הם יהיו צריכים לעבוד קשה יותר כדי לחזק את היעילות של המתקנים ושל הציוד שלהם ולשפר שיטות של קטלוג ועיבוד מידע. שימוש בענן מאפשר ללקוחות לבחון את הנתונים שלהם באופן יעיל במיוחד. אם נבין שאנו משתמשים ב-68% מהנתונים פעם אחת וזהו, נוכל לראות כיצד העברת המידע הלא רלוונטי הזה לענן, ל"אחסון קר" שתיטיב עם הסביבה.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים