דף הבית / חדשות תעשייה / הטמעה טכנולוגית במערכות הממשלתיות ובשירות לציבור

הטמעה טכנולוגית במערכות הממשלתיות ובשירות לציבור

אינדקס חברות וספקים

סיכום המושב הרביעי של הכנסת ה-20 בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ובוועדות המשנה בראשות ח"כ אורי מקלב:

 

פרסום

 

הטמעה טכנולוגית במערכות הממשלתיות ובשירות לציבור

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ אורי מקלב: "כשהטכנולוגיה מובילה בכל התחומים, ישראל צריכה להמשיך ולפעול כדי לשמר את מעמדה"

 

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת מסכמת בסיפוק את המושב הרביעי של הכנסת (כנס החורף וכנס הקיץ) עם ישיבות רבות לפיקוח וקידום הטכנולוגיה והמדע בכל היבטיה וכן בהעברת חוקים משמעותיים ביותר שמחילים סדר יום חדש: חוק חתימה אלקטרונית – החוק אשר מאפשר למשרדי הממשלה שימוש נרחב יותר בחתימה מרחוק, חוק פניה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים ולא רק באמצעי המיושן של פקס ו"חוק הפייסבוק" שנידון בוועדה המשותפת יחד עם ועדת חוקה אך טרם אושר במליאה.

 

ישיבות הוועדה יחד עם וועדות המשנה קידמו והובילו את הנושאים הבאים:

  • חדשנות טכנולוגית לשירות האזרח:

משימה מרכזית של הוועדה בשנים האחרונות, התעצמה במושב האחרון עם הקדמה הטכנולוגית הקיימת בכל רבדי החיים. הוועדה קיימה ישיבות עם סגן שר הבריאות וצוות משרדו לקידום התכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית לשינוי פני הרפואה בישראל.

לאחר שבוועדה נשמעו ההתרעות כי "שנת בצורת נוספת תגרום לשיבושים באספקת המים לבתים", הוועדה כינסה מומחים ע"מ לשלב טכנולוגיות במשק המים. בעקבות אסון נחל צפית, התכנסה הוועדה כדי לעלות דרישה להקים מרכז ישראלי טכנולוגי לחיזוי שיטפונות.

הוועדה פעלה לקידום ערים חכמות בישראל, לפיקוח על הרפורמה הטכנולוגית בבנקאות וכן לקידום התעשייה הישראלית באמצעות חדשנות מבוססת מידע.

בין הפיתוחים הטכנולוגיים שמקדמת הוועדה, בראש ובראשונה הועלו הטכנולוגיות להצלת חיים: שכחת ילדים ברכב, תאונות דרכים, חיזוי שיטפונות, רעידת אדמה ועוד.

  • בינה מלאכותית:

הוועדה דנה במוכנות הממשלה לתחום הבינה המלאכותית – הטמעתה הטכנית בשירות הציבור ללא פגיעה במצבת העובדים, שימוש אתי וחוקי בתחום וסיוע ממשלתי לקדם את הדבר הבא. פרופ' שעשוע אמר לוועדה כי ישראל עלולה לפספס את כוחה בהיי טק המוביל אם לא תשקיע בזה בהקדם.

  • טיפול בפרצות הטכנולוגית:

הוועדה דנה בדרישות כופר ששולמו ברשויות המקומיות, בפיקוח ואכיפה על אבטחת המידע הממשלתי – בעניין זה נחשפו בוועדה נתונים מדאיגים ביותר על הפרצה בתחום כאשר דו"ח מחלקת המחקר והמידע של הכנסת חשף כי 1518 אזרחים שאינם עובדי מדינה הם בעלי גישה לשימושי הליבה של מרכב"ה.

מערך הסייבר הלאומי חשף גם בוועדה כי יש יכולת לשבש דרך המערכות העירוניות את ההתרעה בישובים עד כדי פעולת חדירה.

מספר דיונים עסקו בוועדה בשימוש לרעה שפייסבוק עושה במידע של אזרחים. פייסבוק סירבה להתחייב בוועדה שהשימוש במידע של ישראלים ייעשה בהתאם לחוק הגנת הפרטיות.

בוועדה גם דנו על מאות מפעילים אשר לפי המשטרה מתחזקים רשת ההימורים לא חוקית באינטרנט בישראל ורק 3 כתבי אישום הוגשו בנושא בשנה החולפת.

אחרי פרצת האבטחה שנחשפו ברשות האוכלוסין וההגירה, התחייבו בוועדה שהרשות תסיים את ההתקשרות עם החברה שסיפקה מערכת זימון תורים ונתגלו הפרטים.

  • קידום מחקר ופיתוח טכנולוגי:

במדיניות ההשקעה במחקר ופיתוח טכנולוגי, פעלה הוועדה במישורים רבים: העצמת רשות החדשנות, ישיבה מיוחדת עם מנהלי קרן פולברייט וסיוע לפיתוח מחקר ישראלי פורץ דרך, דרישה לחידושים טכנולוגים בתחום סרטן הריאה, מאמץ למניעת קיצוץ במכון חקר החקלאות- מכון וולקני ומפגש עבודה של הוועדה בחברת מייקרוסופט. הוועדה קיימה ישיבה מיוחדת לקידום חקר מחלות הזקנה – בוועדה עלה כי אפס תקציב בביטוח הלאומי ובמשרד הבריאות הוקצה בשנת 2018 לחקר ההזדקנות.

  • צמצום פערים דיגיטליים:

קידום ועידוד מדענים צעירים, מרכזי הכשרה בפריפריה, תכניות לאוכלוסיית הגיל השלישי ועוד.

פרסום

מרכזים לצמצום פערים דיגיטליים בפריפריה קורסים בשל מחסור חמור בכוח אדם; עובדים חוששים מהפרטת הפרויקט

  • ישראל והחלל:

דיוני הוועדה מהתפוצצות עמוס 6, בניית עמוס 8 ועד הודעת השר בוועדה שיקדם לוויין תקשורת חדש בבעלות המדינה.

  • סכנת הרחפנים:

סדר מחדש בחוקי הטיס המיושנים והתאמתם לכט"במים והרחפנים בתהליך רישום חדש, אכיפה, הקצאת תדרים ופיקוח על ייצוא וייבוא.

  • קידום אנרגיות מתחדשות:

מעבר לאוטובוסים חשמליים, בנייה ירוקה, שימוש בחשמל סולארי ועוד.

 

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ אורי מקלב, מסכם את המושב האחרון: "הטכנולוגיה קיימת בכל התחומים הציבוריים והיא המובילה את הכל. מדינת ישראל צריכה להמשיך ולעמול טכנולוגית כדי לשמר את מעמדה, לתת את החיזוק הנדרש לכל המערכות שנמצאות בקדמה ובפרט למערכות שזה להם הנושא חדש – דוגמת חקלאות, רפואה, עירוניות וכדו' שללא תמיכה וליווי משמעותי טכנולוגית, המיטב וההצלחה שלהם מוטלת בספק. בנושאים האלו אין כל אורך זמן ומחויבות הממשלה להגיע ולתת את התמיכה מהאוצר לכל התחומים, חייבת להיות במענה מידי. הצלחנו בכנס הקיץ להמשיך ולקיים ישיבות עם כלל הגורמים הציבוריים ופעלנו לקדם, להטמיע ואחר כך לפקח על החידושים הטכנולוגיים שאכן מיושמים. תפקיד משמעותי נוסף שהוועדה פועלת ללא לאות הוא לבדוק כי בד בבד עם הרצת הטכנולוגיה בכל המישורים, יש צמצום פערים בלמידה הטכנולוגית, הנגשה מתאימה לכל האוכלוסיות בישראל וכן מתן הגנה ואבטחה לכל אזרח".

 

מנהלת וועדת המדע והטכנולוגיה מהיווסדה, הגב' ענת לוי שמסיימת את עבודתה בכנסת ויוצאת לאחר 40 שנות עשייה מסכמת את המושב האחרון ואת עבודת הוועדה:

"חשיבות הוועדה הולכת וגדלה לאור הנושאים הנושקים לכל תחומי החיים. הצלחת הוועדה רבה וגדולה בטיפול בכל הנושאים שאלו הם החיים עצמם היום – טכנולוגיה בכל תחום והעניין. שמחה לסיים כשאני יודעת שבוועדה סייענו לקדם את המדע, את המדענים ואת טכנולוגיית המידע, את החינוך למצוינות והחשוב מכל – את צמצום הפערים החברתיים בכל התחומים הללו".

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים