דף הבית / חדשות תעשייה וטכנולוגיה / תלמידי התיכון אשר מתנדבים ופעילים בארגון ״מנהיגות מדעית״ , מעשירים את הידע בתחומי המדע והמחקר ומעבירים אותו הלאה לדורות הבאים
פרויקט מנהיגות מדעית בפארק קרסו למדע - באדיבות פארק קרסו למדע (4)

תלמידי התיכון אשר מתנדבים ופעילים בארגון ״מנהיגות מדעית״ , מעשירים את הידע בתחומי המדע והמחקר ומעבירים אותו הלאה לדורות הבאים

אינדקס חברות וספקים

בריאיון אישי אליו מגיעים תלמידי כיתות ח' וט', בו נבחנת המוטיבציה והיכולות החברתיות, מתגלים מנהיגי המדע של המחר. כך מתחיל המסע של תלמידי התיכון הנבחרים לתוכנית ״מנהיגות מדעית״ הפועלת בפארק קרסו למדע ב"ש. התוכנית מלמדת אותם להיות מנהיגים חברתיים מובילים בקהילתם, באמצעות פעילות חברתית, התנדבות והדרכה של במגוון נושאים ופעילויות בתחומי המדע, המחקר והטכנולוגיה בקהילה. התוכנית אשר נוסדה בשנת 2006, נועדה לצמצם פערים חינוכיים וחברתיים, לקדם את תחומי ה-STEM, החדשנות והמצוינות החברתית ולהעצים אלפי ילדים, בני נוער, צעירים ומבוגרים ליצירת שינוי חברתי בפריפריה, צמצום האי-שוויון ויצירת הזדמנות שווה בישראל.

התוכנית המיוחדת מלווה את תלמידי התיכון הצעירים מכיתות ח׳-ט׳ ועד לאקדמיה. לאחר תהליך הכשרה ראשוני, בני הנוער מדריכים מגוון פעילויות שבועיות בתחומי המדע בפני אלפי תלמידי יסודי והוריהם בקהילתם, מעבירים הפעלות בימי שיא עירוניים וארציים, משתתפים בפסטיבלי מדע ושבוע החלל, ומשקיעים בפעילויות התנדבות ותרומה לקהילה. המדריכים הצעירים מצטרפים לצוותי ההדרכה הייחודים בתחומים השונים כגון: רפואה, כימיה, פיזיקה, רובוטיקה, אסטרונומיה, חקר החלל ומדיה. בכיתה י"ב אחראים התלמידים על הוצאה לפועל של השתלמויות מדריכים צעירים במהלך השנה, ואף לוקחים חלק בהקמה והובלת פרויקט אישי של תרומה לקהילה. במנהיגות מדעית, לומדים בני הנוער גם יכולות חברתיות כמו: עמידה מול קהל, פיתוח ביטחון עצמי וניהול זמן נכון כדי להתפתח כמנהיגים חברתיים. התוכנית מוכרת כמסלול לתעודת בגרות חברתית ומאפשרת לצאת לשנת שירות לפני הגיוס במהלכה יש לרכז ולהוביל את הפעילות במוקד יישובי. בכניסה לאקדמיה יקבלו המשתתפים את מלגת ׳קרן קציר׳ כאשר יעבדו כמנחים בארגון ״מנהיגות מדעית״.

פרסום

באירוע שיא בדצמבר האחרון, בפארק קרסו למדע בבאר שבע, התקיים סמינר בן יומיים בו השתתפו כ-250 בני נוער מ-18 ישובים בארץ, ביניהם גם 50 בני נוער בדואים. מטרת הסמינר המקצועי הינה להעביר הדרכות והכשרות לבני הנוער בנושאי המדע השונים: פיזיקה, רפואה, כימיה, מדעי המוח, מדיה ואסטרונומיה. כמו כן, העברת ערכים חברתיים מובילים ואף מפגש תרבותי ומרגש בין בני הנוער מיישובים מרחבי הארץ. הסמינר שהועבר בפארק קרסו למדע כלל לינה במוזיאון באוהלים שפרשו בני הנוער כשהתוכנית התחלקה לשלושה מוקדי פעילות שונים: ישובים קטנים מול ישובים גדולים, שכבות גיל בתוכנית וצוותים מיוחדים לפי תחומי המדע המועברים (צוות כימיה, צוות רפואה וכו׳). במהלך הסמינר, בני הנוער חיזקו את היכולות המדעיות והמנהיגותיות שלהם כשהעבירו השתלמויות שונות בנושאי הצוותים שלהם והדהימו בניסויים, ניתוחים ותצפיות.

איגור רונין, מנהל התוכנית ״מנהיגות מדעית״, מספר: ״במהלך התואר הראשון שלי התחלתי להדריך בתוכנית האסטרונומיה, לאחר מכן הציעו לי להנחות צוות של מנהיגות מדעית ובשנה ג׳ ללימודים הציעו לי לנהל את מנהיגות מדעית. במשך שמונה שנים אני מנהל את התוכנית ובזכות כך גם בחרתי לעשות תואר שני באוניברסיטת בן גוריון במנהל עסקים במסלול מנהיגות חברתית עם מכון מנדל. התוכנית עזרה לי גם לעסוק בתחום המדעים וגם למצוא בעצמי יכולות מנהיגותיות ולהעביר אותם הלאה. מטרת ״מנהיגות מדעית״ היא לחשוף את תחום המדעים כאמצעי לפיתוח והעצמה של בני הנוער ובהמשך להפוך אותם לשליחים בפעילות בקהילה. בזכות הכלים אותם לומדים בני הנוער הם הופכים למנהיגים חברתיים ושולטים בתחומי המדעים החשובים כל כך בעולמנו״.

פרסום

יסמין לויטנוס, רכזת ״במנהיגות מדעית״, מוסיפה: ״התחלתי את המסע שלי במנהיגות מדעית בגיל 14 וכיום בגיל 20 אני כבר רכזת בשנה שנייה. עברתי תהליך משמעותי בו פיתחתי מיומנויות ושיפרתי את הביטחון העצמי שלי. את כל היכולות שיש לי כיום, השגתי בזכות ״מנהיגות מדעית״. התוכנית הכילה אותי ודחפה אותי קדימה וכבר בשנה הראשונה שלי כמדריכה הקמנו איגור מנהל התוכנית ואני, את צוות מדעי המוח. בעבודת צוות הנגשנו את תחום מדעי המוח לילדי היסודי באמצעות חוגים אשר לימדו על אנטומיה של המוח ותאי העצב באמצעות דגמים מוחשיים, סרטונים ויצירה משותפת. כך אנחנו מעבירים את האהבה שלנו לתחומי המדעים וגם תורמים לקהילה״.

ד״ר נצח פרביאש- מנכ״ל פארק קרסו למדע מספר על פעילות תוכנית ״מנהיגות מדעית״ במוזיאון: ״דור העתיד של המדע גדל וצומח ואנו כמוזיאון שמחים להיות חלק מהעשרת הידע של המנהיגים הצעירים. הערכים החברתיים והחינוך המדעי והטכנולוגי אשר מעבירה תוכנית מנהיגות מדעית מתיישבים באופן מושלם עם חזון פארק קרסו למדע אשר נועד להלהיב ולהצית את דמיון בני הנוער בתחום המדעי ולהוביל פעילויות חינוכיות מדעיות בנגב. אין לי ספק שבני הנוער הנהדרים, יהיו לא רק מדעני המחר אלא המנהיגים של החברה הישראלית״.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים