דף הבית / מאמרי טכנולוגיה ותעשייה / איתור טכנולוגיות וחומרים לתיקוני טיח פנים בצנרת פלדה

איתור טכנולוגיות וחומרים לתיקוני טיח פנים בצנרת פלדה

אינדקס חברות וספקים

כותב: גרגורי ניביצני

פיתוח אינטנסיבי של קווים חדשים, ואחזקה של קווים קיימים במגוון קטרים רחב מ- "4 עד "108, דורשים השקעת מאמצים באיתור פתרונות טכנו-כלכליים של טכנולוגיות וחומרים חדשים להגנה אנטי-קורוזיבית על המתכת עליה הציפוי מיושם. ידוע שרוב בעיות הקורוזיה נגרמות כתוצאה מקורוזיה פנימית בתוך הצנרת, או קורוזיה חיצונית תת-קרקעית, ולכן קיימת חשיבות רבה למציאת פתרונות נאותים  לסוגיות אלה.

פרסום

 

מזה עשרות שנים חברת מקורות משתמשת בתערובת צמנטית חרושתית, ללא תוסף פולימרי (עד "80 כולל), ועם תוסף פולימרי ("100 ו-"108), כציפוי פנים בצינורות להולכת מים.

 

השלמת טיח באזורי הריתוך, בהסתעפויות ובאזורים אחרים, בצינורות מעל "24, מבוצעת באתר בתנאים לא מבוקרים ונחותים בהרבה ביחס לציפוי החרושתי. לעיתים קרובות הדבר מביא לאיכות ביצוע ירודה שמהווה "פצצה מתקתקת" וגורמת להיווצרות מואצת של מוקדי קורוזיה, ולירידת אמינות אספקת המים (נזילות).

 

על מנת לשפר סוגיה זאת, אנו מבצעים זו השנה השלישית מחקר, יחד עם ד"ר רינה ווסרמן ממכללת הגליל המערבי, לאיתור תערובות צמנטיות שתספקנה פתרון טכני טוב יותר מהקיים היום.

 

התערובות מתבססות על שני סוגים: תערובות מוכנות (יש להוסיף מים בלבד לקבלת תערובת מוכנה שניתן ליישם אותה על הפלדה) ותערובות לא מוכנות (עם כל מרכיב בנפרד).

 

על מנת לבחון פרמטרים ביצועיים וטכניים שונים, הוכנו 19 תערובות ובוצעו בדיקות בתנאי מעבדה שהראו אלו תכונות התנהגות משופרות ביחס לשאר התערובות.

 

יחד עם זאת, בדיקות מעבדה, בעודן בדיקות הכרחיות, אינן מספיקות לבדיקת התנהגות התערובות בצינורות להולכת מים בתנאי שטח. לצורך כך, החלטנו לבצע ניסוי שטח ובו הוכנו לוחות פלדה עם 19 תערובות ותוכנן מתקן ייחודי במטרה להציבם בקו עם מים זורמים בקוטר "16 באתר גרנות.  בינואר 2017 בוצעה התקנת לוחות פלדה המצופות ב-19 תערובות שונות. מתוך כוונה שהתערובות תיחשפנה למשך של כשנה שבסיומה תיבדקנה תכונות ההדבקות ביחס למצב ההתחלתי. במקביל תוכנן מתקן ייחודי נוסף לקביעת נטיות התנהגות החומר במחזורי בלייה למשך 4 חודשים.

 

בניית המתקן תאפשר לבצע מחזורי בלייה, למשך הזמן הנקבע של חומרי בנייה שונים, על ידי מידול תנאי השירות הפוטנציאליים, תוך הפרדה של כל גורמי הבלייה הפוטנציאליים, וזאת על מנת  לאפשר אופטימיזציה של הרכב החומר שיתאים לתנאי השירות הספציפיים הנדרשים.

פרסום

 

לסיכום: הגישה המקיפה של המחקר מתבססת על נקודות מבט משולבות – מעבדתית מחד וחשיפת התערובות למים זורמים בתנאים אמיתיים מאידך, ותעניק למחקר זווית ראיה רחבה ויכולת לאיתור ויישום תערובות בעלות התנהגות משופרת ביחס לכל התערובות הנבדקות, ומול הקיים היום. לתוצאות המחקר חשיבות טכנולוגית, מסחרית וכלכלית רבה בעמידות צינורות אספקת מים לאורך זמן.

 

מתקן ייחודי לבדיקת תערובות צמנטיות שונות במים זורמים

המאמר באדיבות מקורות

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים