דף הבית / מאמרים לתעשיה / איתור טכנולוגיות וחומרים לתיקוני טיח פנים בצנרת פלדה

איתור טכנולוגיות וחומרים לתיקוני טיח פנים בצנרת פלדה

כותב: גרגורי ניביצני

פיתוח אינטנסיבי של קווים חדשים, ואחזקה של קווים קיימים במגוון קטרים רחב מ- ”4 עד ”108, דורשים השקעת מאמצים באיתור פתרונות טכנו-כלכליים של טכנולוגיות וחומרים חדשים להגנה אנטי-קורוזיבית על המתכת עליה הציפוי מיושם. ידוע שרוב בעיות הקורוזיה נגרמות כתוצאה מקורוזיה פנימית בתוך הצנרת, או קורוזיה חיצונית תת-קרקעית, ולכן קיימת חשיבות רבה למציאת פתרונות נאותים  לסוגיות אלה.

 

פרסום

מזה עשרות שנים חברת מקורות משתמשת בתערובת צמנטית חרושתית, ללא תוסף פולימרי (עד ”80 כולל), ועם תוסף פולימרי (”100 ו-”108), כציפוי פנים בצינורות להולכת מים.

 

השלמת טיח באזורי הריתוך, בהסתעפויות ובאזורים אחרים, בצינורות מעל ”24, מבוצעת באתר בתנאים לא מבוקרים ונחותים בהרבה ביחס לציפוי החרושתי. לעיתים קרובות הדבר מביא לאיכות ביצוע ירודה שמהווה “פצצה מתקתקת” וגורמת להיווצרות מואצת של מוקדי קורוזיה, ולירידת אמינות אספקת המים (נזילות).

 

על מנת לשפר סוגיה זאת, אנו מבצעים זו השנה השלישית מחקר, יחד עם ד”ר רינה ווסרמן ממכללת הגליל המערבי, לאיתור תערובות צמנטיות שתספקנה פתרון טכני טוב יותר מהקיים היום.

 

התערובות מתבססות על שני סוגים: תערובות מוכנות (יש להוסיף מים בלבד לקבלת תערובת מוכנה שניתן ליישם אותה על הפלדה) ותערובות לא מוכנות (עם כל מרכיב בנפרד).

 

על מנת לבחון פרמטרים ביצועיים וטכניים שונים, הוכנו 19 תערובות ובוצעו בדיקות בתנאי מעבדה שהראו אלו תכונות התנהגות משופרות ביחס לשאר התערובות.

 

יחד עם זאת, בדיקות מעבדה, בעודן בדיקות הכרחיות, אינן מספיקות לבדיקת התנהגות התערובות בצינורות להולכת מים בתנאי שטח. לצורך כך, החלטנו לבצע ניסוי שטח ובו הוכנו לוחות פלדה עם 19 תערובות ותוכנן מתקן ייחודי במטרה להציבם בקו עם מים זורמים בקוטר ”16 באתר גרנות.  בינואר 2017 בוצעה התקנת לוחות פלדה המצופות ב-19 תערובות שונות. מתוך כוונה שהתערובות תיחשפנה למשך של כשנה שבסיומה תיבדקנה תכונות ההדבקות ביחס למצב ההתחלתי. במקביל תוכנן מתקן ייחודי נוסף לקביעת נטיות התנהגות החומר במחזורי בלייה למשך 4 חודשים.

 

בניית המתקן תאפשר לבצע מחזורי בלייה, למשך הזמן הנקבע של חומרי בנייה שונים, על ידי מידול תנאי השירות הפוטנציאליים, תוך הפרדה של כל גורמי הבלייה הפוטנציאליים, וזאת על מנת  לאפשר אופטימיזציה של הרכב החומר שיתאים לתנאי השירות הספציפיים הנדרשים.

פרסום

 

לסיכום: הגישה המקיפה של המחקר מתבססת על נקודות מבט משולבות – מעבדתית מחד וחשיפת התערובות למים זורמים בתנאים אמיתיים מאידך, ותעניק למחקר זווית ראיה רחבה ויכולת לאיתור ויישום תערובות בעלות התנהגות משופרת ביחס לכל התערובות הנבדקות, ומול הקיים היום. לתוצאות המחקר חשיבות טכנולוגית, מסחרית וכלכלית רבה בעמידות צינורות אספקת מים לאורך זמן.

 

מתקן ייחודי לבדיקת תערובות צמנטיות שונות במים זורמים

המאמר באדיבות מקורות

 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

משחקים בעופרת

מחקר חדש חושף ריכוזים חריגים של עופרת במתקנים בגני שעשועים בשטחים ציבוריים בישראל, שהגיעו לרמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *