דף הבית / חדשות תעשייה / אושר מתווה הפיצויים המלא

אושר מתווה הפיצויים המלא

אינדקס חברות וספקים

אחרי אינספור שינויים, וחודש אחרי תחילת המלחמה – מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את מתווה הפיצויים לעסקים ולאזרחים. העלות: 15 מיליארד שקל. באר שבע ואשדוד – לא נכללו במתווה הפיצויים המלא

 

פרסום

הכנסת אישרה הלילה את הצעת חוק התוכנית לסיוע כלכלי לעסקים, עצמאים ועובדים, אחרי שעברה בקריאה שנייה ושלישית במליאה. לתוכנית הראשונית שהציג האוצר הוכנסו שינויים רבים ועלותה הגיעה ל-15 מיליארד שקלים. הכללת הערים באר שבע ואשדוד במתווה הפיצויים המלא, עליה הודיע שר האוצר בתחילת השבוע, לא אושרה ותיבחן במסגרת תקנות נפרדות. במקביל, הקבינט החברתי כלכלי החליט כי הממשלה תעניק פטור מתשלום ארנונה למגורים ביישובים שפונו, תוך שיפוי מלא לרשויות המקומיות ושיפוי מלא לעסקים על תשלום ארנונה עסקית.


תנאי סף לכניסה לתוכנית המענקים להמשכיות עסקית הוא פגיעה של מעל ל-25% בחודש לדיווח חד חודשי או 12.5% לדיווח דו חודשי, ומחזור שנתי עד 400 מיליון שקלים. בנוסף, תנאי סף הינו מחזור של מעל 12 אלף שקלים בשנת 2022. לעצמאים ולחברות נקבעו מענקים בסכומים מוגדרים, בהתאם להיקף המחזור החודשי ואחוז הירידה במחזור בהשוואה לשנת 2022, החל מ-25% למחזור דו חודשי, כאמור, כאשר ככל שהירידה גבוה יותר כך הפיצוי גבוה יותר. במסגרת כך התווספה מדרגה נוספת למתווה זה ושונתה גובה מדרגה, כדי לאפשר לחלק מהעוסקים הפטורים להגדיל את גובה המענק.מענק הוצאות קבועות הוא דיפרנציאלי, כך שעסקים שנפגעו יותר במחזור יקבלו מענק גבוה יותר, רכיב ההוצאות הקבועות מתוך התשומות יעמוד על מקסימום 22%, בהתאם למידת הפגיעה. שיעור ההשתתפות בשכר העובדים יעמוד על 75% כפול שיעור הפגיעה במחזור כפול הוצאות השכר.

כמו כן, נקבעו מקדמים בהם מוכפל שיפוי השכר לכל ענף במקדם שנקבע לעניינו, כך שהיקף הפיצוי בגין השכר יגדל לעומת המתווה המקורי. תקרת הפיצוי תעמוד על 600 אלף שקלים במחזורים של עד 100 מיליון שקלים, ותעלה בהדרגה לגג של 1.2 מיליון שקלים לעסקים בלי מחזור של עד 300 מיליון שקלים.

נקבעו אף הקלות בתנאי הכניסה של עמותות למתווה, תוך עיגון בחוק כי יפורסם ויובא לוועדה עד לשבוע הבא מתווה משלים המיועד לעמותות הנשענות על תרומות בלבד ואינן זכאיות לפיצוי מכוח חוק זה. במסגרת כך סוכם כי יוקצה לכך תקציב שלא יפחת מ-40 מיליון שקלים. הוכנסו לחקיקה גם מענים מותאמים מענה לעסקים העובדים על שוטף פלוס, ליהלומנים ולעסקים שפעלו תחת הגבלות נוכח שנת השמיטה בשנת 2022.

גם ענף החקלאות נכלל במסגרת החוק, ונקבע כי תקופת הבסיס והזכאות תעמוד על ארבעה חודשים – ספטמבר עד דצמבר 2022 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2023. במקרה של עסקי חקלאות שנפגעו מעל 80 אחוז, המקדם הפיצוי המקסימלי יהיה 47%.

לצד אלה נכללות בחוק הקלות בזכאות לדמי אבטלה, שבבסיסם איזון בין מענה סוציאלי לשמירה על תמריצים ליציאה לעבודה: הרחבת הזכאות גם לעובדים שיוצאו לחל"ת של 14 יום, ביטול ניכוי ימי חופשה צבורים מתקופת האבטלה, קיצור תקופת האכשרה הנדרשת ל-6 חודשי עבודה מתוך 18, תוספת ימי אבטלה למי שמיצו את ימי הזכאות בתקופת הקורונה, אישור זכאות החל מסיום ההעסקה או היציאה לחל"ת.

הצעדים תקפים החל מה-7 באוקטובר ועד ה-30 בנובמבר, ושר האוצר בהסכמת ועדת הכספים רשאי להאריך עד סוף שנת 2023. לגבי מענה לעסקים בעלי מחזור הגדול מ-400 מיליון שקלים, סוכם כי יובא לוועדה בנפרד מנגנון למתן הלוואות בערבות מדינה לעסקים עד לגובה של מיליארד שקלים. בנוסף, ביוזמת ח"כ פנינה תמנו שטה, בני או בנות זוג של מילואימניקים שיש להם ילדים בני פחות מ-14, ונאלצו להישאר בבית – יקבלו תשלום ממשרד הביטחון. המתווה לתשלום יוצג בפני הוועדה בתוך שבוע.

יו"ר וועדת הכספים משה גפני: "לפני ימים אחדים קיבלנו מתווה פיצויים שהצליח להרגיז את כל החברים, כולל איתי, מתווה שהיה מאוד חלש מבחינת הפיצוי, ואנחנו עברנו על המתווה ואני רוצה לשבח גם את הקואליציה וגם את האופוזיציה, שפעלנו יחד בסעיפים ובנושאים השונים, בחוק שחובק נושאים שונים ומגוונים, ובסופו של דבר גם דברים ששינו ונכללו בתוך החוק, יש דברים שהגענו להסכמות יחד".

ח"כ ולדימיר בליאק מהאופוזיציה, אמר: "אני חושב שהיינו יכולים להגיע לנקודה הזו עשרה ימים קודם אבל קרה מה שקרה, מאז שביקשת ממני להיכנס לאירוע עשיתי זאת ללא כל היסוס ושיקול פוליטי. בדרך כלל לא מקבלים 100 אחוז, אבל הגענו לתוצאה לא רעה בכלל״.

פרסום
Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה-נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל מכניקה נט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל מכניקה נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית המתכת תעשיית הזיווד הפלסטיק והגומי . בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר

כדי להיות תמיד מעודכנים